Ha valaki a 96-os EB és a 2002-es VB között - vagy azon - nőtt fel, és kellően zavaros mentális állapotban volt a jelzett időszakban, akkor felnőttkorában könnyen fura dolgokon kaphatja magát. Mondjuk azon, hogy munkába indulva (azaz a felkeléstől a zuhanyzáson át, a munkába vezetői autó útig, tehát cirka másfél óráig) elmereng: vajon szigorúan fejből (!), milyen híres focista testvérpárokat tud felidézni magában (podcastünkben is ezt jártuk körül, amit itt találtok).
Velem természetesen megesett hasonló, és az első testvérpár, akik eszembe jutottak a Zenoni ikrek voltak. A továbbiakban szeretném megosztani veletek a fejemben végzett kutatás eredményeit, sok érdekességgel és egy testvérek-testvérek ellen meccs line-uppal.
Cristian és Massimiliano Vieri
Cristian Vieri egy korszakos legendává vált, szegény tesója pedig hiába kezdte a Juventusban a pályafutását, 97-2003-ig egy percet sem játszott abban a csapatban, ahol testvére, Bobo, berobbant a világfutballba. A későbbiekben pedig csak a Serie B és C bugyraiban vergődött, mert a Juve folyton kölcsönadta, a szokásos sztori. De figyelem: hatszoros Ausztrál válogatott lett belőle! Mégpedig azért, mert Max Ausztráliában született. Érdekesség, hogy bátyja, Bobo, viszont Olaszországban.
Stiliyan és Martin Petrov
Stylian 105, Martin 90-szeres bolgár válogatottak, és ezen meccsek nagy részében együtt küzdöttek a Lecskovék óta egyre kopottasabb bolgár színekért. Jótestvéri viszonyukra azonban árnyat vetett, hogy nem voltak testvérek – csak én hittem azt olyan 15 évig. A Wikipédián talált adatokból jöttem rá, hogy pusztán 7 hónap különbséggel született a két kis Petrov, ami iker tesóságnak kicsit sok, rendes tesóságnak meg kevés. Szóval olyan ez a sztori, mintha egy bolgár futballbuzi éppen cikket írna a híres foci testvérekről és megemlítené sorai között a legendás Kovács Kálmánt és Kovács Zoltánt.
Az Inzaghi testvérek
Mindketten csatárok, mindketten fogalmatlanok a labdával, mindketten válogatottak, mindketten indokolatlanul gólérzékenyek voltak, és mindketten remek edzők lettek (bár Pippo most a Serie B-ben küzd edzői renoméja újra fényesítéséért, de ezer százalékosan biztos vagyok benne, hogy sikeres edző lesz). És mindketten a leshatáron születtek – ugyebár. Fontos tény, hogy napjaink kis pénzből, tökéletesen összerakott Lazióját két ember munkájának köszönhetjük: Simone Inzaghi mellett Igli Tare sportigazgató a sikerek kulcsa.
Niko és Robert Kovac
Ők sem semmi arcok. 83 illetve 84 válogatottság a mindig szuper cool horvát csapatban. Aztán közösen lettek a horvát válogatott edzői, most pedig az Eintracht Frankfurt szakmai munkáját vezetik olyan leosztásban, hogy Niko a nagy-, Robert a kisfőnök. Korábban a Leverkusenben és a Bayernben is együtt játszottak.
Ronald és Frank de Boer
Abból következően, hogy a két úriember egy ikerpár, a mai napig nem tudom a fejemben kettéválasztani őket. Akik szintén hasonló problémákkal küzdenek, azoknak összeállítottam egy 5 pontból álló, „Hogyan különböztessem meg egymástól a de Boer ikreket?” kisokost:
- Frank volt a hátvéd, Ronald a középpályás
- Frank volt a nagyobb király, mert ő 112-szeres, míg tesója csak 67-szeres holland válogatott
- És azért is Frank volt a nagyobb király, mert ő 5, tesója csak egy évig volt Barca játékos
- Frank volt az, ki szénné égette magát az Inter kispadján
- Ronald 2004 óta az arab futballvilágban kurválkodik
Bár meggyőződésem szerint a tldr és a retro foci tematika egymást kizáró, és egymással soha együttállásban nem létező fogalmak, – azaz egy retro foci témájú cikk sohasem túl hosszú – de próbálok igazodni a modern tartalomelőállítási alapelvekhez annyiban, hogy a többi tesópárt csak röviden, egy-egy mondatos körítéssel, szinte taxatíve tálalom azoknak a megszállott sportbarátoknak, akik nem dobták le a láncot a cikk második bekezdésének elején:
Yaya és Kolo Touré
Két elefántcsontparti fiatalember fogta magát, és az egyik az Arsenal, a másik a City legendájává vált – megsüvegelendő dolog ez.
Andrew és Jordan Ayew
Abedi Pelé két fia, akik mindketten ghánai válogatottak lettek, futballszerető család.
Antonio és Emanuele Filippini
Ki ne emlékezne rájuk…számomra magasan a legaranyosabb páros az említettek közül, több mint 200 meccs együtt a Bresciában (ahol együtt tolták Igli Taréval), aztán kézen fogva mentek tovább az úton: Palermo, Lazio (itt csak egy évvel kerülték el Igli Tarét), Treviso, Livorno <3
Alessandro és Cristiano Lucarelli
…apropó Livorno, a Lucarelli fivérek kis híján együtt mozogtak a Filippini fivérekkel a balos kiscsapatnál, az ő arcuk is bevésődhetett a Serie A-n felnőtt kollégáknak. Plusz érdekesség, hogy Alessandro a 2003-as felkészülést együtt kezdte meg a Bolognában Igli Taréval!
Hakan és Murat Yakin
Svájc legendái, Basel ikonjai, ráadásul Murat együtt játszott a ’lauternben Igli Taréval!
Kenesei Krisztián és Zoltán
Feledhetetlen karakterei a magyar labdarúgásnak, amolyan soha meg nem értett fenoménok. Zoltán sajnos csúnya ügyekbe keveredett, viszont pályafutása zenitjén elkalandozott pár évre Albániába, ahol bizonyára összefutott Igli Taréval.
A végére jöjjenek a bevezetőben említett tesók tesók ellen meccs összeállításai, annyi kis hibával, hogy egy kapus testvérpár sem jutott eszembe, kizárólag a Donnarumma testvérek, melynek ismertebb tagja, Gianliugi meg sem született, mikor a többi úr javában ragyogott a futball csillagok egén, de mindegy. És sok legendát a bepakoltam még a kezdőkbe, akiknek fent már nem jutott hely: Niko Kovac
- csapat
4 – 3 – 1- 2
Gianliugi Donnarumma – Gery Neville, Frank De Boer, Kolo Touré, Gabriel Milito - Damiano Zenoni, Daniel Andersson, Niko Kovac - Michael Laudrup - Simone Inzaghi, Hamit Altintop
- csapat
4 – 3 – 2 - 1
Antonio Donnarumma – Cristian Zenoni, Robert Kovac, Patrick Andersson, Phil Neville – Yaya Toure, Ronald De Boer, Hamit Altintop – Brian Laudrup, Diego Milito – Filippo Inzaghi